Izmaiņas SPPI paredzētas, lai atvieglotu auditoriem darbu arvien sarežģītākajā un izaicinājumiem pilnajā vidē.
Vairot un aizsargāt organizācijas vērtību, nodrošinot uz riskiem balstītu un objektīvu pārliecību, konsultācijas un izpratnes spēju.
“Lai uzlabotu un aizsargātu organizācijas vērtību, nodrošinot uz riskiem balstītu un objektīvu vērtējumu (assurance), padomu un ieskatu” (www versija)
Tieši ar to viss sākas. Iekšējā audita Misija, kuru salīdzinoši nesen apstiprinājis IAI Globālais institūts kā svarīgāko jaunās Starptautiskās profesionālās prakses ietvara (SPPI) sastāvdaļu.
“Man patīk iekšējā audita definīcija; tā ir ļoti iedvesmojoša, labi formulēta neatņemama SPPI daļa, taču mēs gribējām pievienot kaut ko vēl, kaut ko vairāk kodolīgu", saka Bob Hirth, SPPI caurskatīšanas darba grupas priekšsēdētājs. Misija neko neatņem definīcijai, bet dod mums kaut ko atmiņā paliekošu, uz ko varam paļauties ikdienā, jo tā pamato mūsu darbu.”
Profesijas definīcija, kas jau ilgu laiku ir daļa no SPPI, fokusējas uz to, kas ir iekšējais audits; IA misija runā par to, ko profesija cenšas panākt.
Kāpēc caurskatīt?
Nepieciešamība pēc izmaiņām radās, diskutējot par daudzajām izmaiņām, kuras finanšu regulatori virzīja uz iekšējo auditoru darbu. Tika uzskatīts, ka gaidāmās izmaiņas varētu atkal akcentēt jautājumu, cik liela ir iekšējā audita nozīme labas pārvaldīšanas nodrošināšanā.
Arī citi faktori norādīja, ka ir pienācis laiks jaunam skatījumam uz vadlīnijām.
Anton van Wyk, PricewaterhouseCoopers partneris DĀR, bijušais IAI Global priekšsēdētājs skaidro: “Kopš 1999. gada, kad pēdējo reizi tika caurskatīta SPPI struktūra, Iekšējā audita loma un risku apjoms būtiski pieaudzis. Jaunās vadlīnijām jāattaisno uz mūsu profesiju liktās cerības un jādod iespēja tās pārstāvjiem būt drosmīgiem un tālredzīgiem savā darbā.”
Angela Witzany, IAI Global Vice prezidente piekrīt: “Mēs zinājām, ka, ja gribam saglabāt profesijas nozīmīgumu, ir pienācis laiks šim projektam. Arvien lielākās un detalizētākās ieinteresēto pušu prasības, kopā ar iekšējā audita funkcijas pieaugošo lomu bija noteicošie faktori par labu izmaiņām.”
Par ietvara pārskatīšanu bija arī lielākā daļa iekšējo auditoru. Iekšējo auditoru aptauja 90 valstīs parādīja, ka piedāvātās izmaiņas “atbalstīja” vai “pilnībā atbalstīja” 85 procenti respondentu. Pamatojoties uz šādu pārliecinošu balsojumu, kas papildināti ar lietderīgiem priekšlikumiem darba grupa un darbinieki caurskatīja ieteikumu projektu un prezentēja rezultātus IAI Global direktoru padomei, kas to apstiprināja 2015. gada martā. SPPI uzlabošanas plāns bija nosprausts.
Obligātie norādījumi, ieviešanas norādījumi, Pamatprincipi
Savā jaunajā formā SPPI joprojām sastāv no divām daļām, taču ir nedaudz mainījušies nosaukumi. Obligātie norādījumi ir tādi paši kā iepriekš; the Strongly Recommended Guidance tagad ir “Ieteicamie norādījumi”.
Iekšējā audita profesionālās prakses pamatprincipi
- Darboties vienoti.
- Uzskatāmi izrādīt kompetenci un pienācīgu profesionālo rūpību.
- Būt objektīvam un brīvam no ietekmes (neatkarīgam).
- Darboties saskaņā ar organizācijas stratēģijām, mērķiem un riskiem.
- Būt pienācīgi pozicionētam un nodrošinātam ar atbilstošiem resursiem.
- Nodrošināt darba kvalitāti un nepārtraukti pilnveidoties.
- Būt efektīvam saziņā.
- Nodrošināt uz riskiem balstītu pārliecību.
- Būt vērīgam, tālredzīgam un uz nākotni orientētam.
- Sekmēt organizācijas darbības pilnveidošanos.
- Ieviešanas norādījumi (Implementation Guidance) Bijušās Prakses vadlīnijas (The Practice Advisories) tuvāko mēnešu laikā tiks pārceltas un sauksies Ieviešanas norādījumi (Implementation Guidance) atbilstoši to uzdevumam palīdzēt iekšējiem auditoriem strādāt saskaņā ar Standartiem.Galu galā katram atsevišķam standartam var būt papildinošs ieviešanas ceļvedis. Jenitha John norāda, ka nosaukuma un satura maiņa atspoguļo “skatu uz nākotnes materiāliem, lai nodrošinātu vienotu un konsekventu iekšējā audita praksi visā pasaulē.” Ieviešanas norādījumi ir spēcīgāks termins, tas pastiprina standartizāciju un vienādo mūsu profesiju pasaules mērogā.” Katrs Ieviešanas ceļvedis, kas nepieciešams Standarta izpildei, apskatīs pašu ieviešanu - metodes un jautājumus, kas jāņem vērā, un nobeigumā sniegs priekšlikumus, kā pierādīt atbilstību šim standartam. Piemēram, jaunajās norādēs par pārvaldību — Ieviešanas ceļvedis 2110: Governance — sadaļā “Ar ko sākt”( “Getting Started”) iesaka atsaukties uz Standartu vārdnīcu un pārvaldības sistēmām un modeļiem, lai iegūtu izpratni par pārvaldību un tipisku pārvaldes procesu; Ieviešanas (the implementation) sadaļā doti dažādi varianti kā iekšējie auditori var izvērtēt un sniegt rekomendācijas pārvaldes procesa uzlabošanai; un pēdējā sadaļā atbilstības Standartiem pierādīšanai sniegti vairāki šīs atbilstības pierādīšanas veidi.
- Papildu norādījumi (Supplemental Guidance) ir līdz šim spēkā esošās Practice Guides un Global Technology Audit Guides. Papildu norādījumi ir konkrētāki nekā citu norāžu dokumenti, kas apskata aktuālus, ar konkrētu nozari saistītus jautājumus, kā arī detalizētus procesus un procedūras. “Šīs norādes veicinās paļaušanos uz iekšējo auditu,“ saka Ki-Zerbo. Lai raksturotu šo norāžu nozīmi viņa, salīdzina biznesu ar kuģi vētrainā jūrā. “Lēmumu pieņēmēji ir kā kapteiņi vētras vidū. Viņiem nepieciešama koncentrēta un precīza informācija. Vispārīgas metodes ir derīgas, lai attīstītu labus refleksus, taču koncentrēts ieskats atkarīgs no padziļinātas analīzes. To tagad nodrošinās Papildu norādījumi”.
- Viedokļa dokumenti (Position Papers) IAI turpinās izdot Viedokļa dokumentus (Position Papers), kas palīdzēs lasītājiem saprast pārvaldības, riska vai kontroles nozīmi, jo tie attiecas uz iekšējo auditu, taču tie vairs nebūs SPPI daļa. Iemesls šīm izmaiņām ir tas, ka šie dokumenti ir vērsti galvenokārt uz komunikāciju starp iekšējā audita ieinteresētajām pusēm, kas ne vienmēr ir iekšējā audita praktiķi, līdz ar to ir izņemti no SPPI. Esošie Viedokļa dokumenti tiks pārskatīti, lai sadalītu starp tiem, kas saistīti ar vadlīnijām un tiem, kas vairāk domāti interešu aizstāvībai. Abas sadaļas tiks paturētas atbilstoši to galvenajam mērķim.
- IC1130 – Neatkarības vai objektivitātes mazināšanās
- IC1120 – Individuālā objektivitāte
- IC1110 – Organizatoriskā neatkarība
- IC1100 – Neatkarība un objektivitāte
- IC1111 – Tieša sadarbība ar valdi (padomi)
- IC2110 – Pārvaldība
- IC1000 – Mērķis, pilnvarojums un atbildība
- IC2600 – Ziņošana par risku uzņemšanos
- IC2500 – Darba gaitas pārraudzība
- IC1010 – Iekšējā audita definīcijas, Ētikas kodeksa un Standartu atzīšana Iekšējā audita nolikumā
- Standartā ir precizēts, kas jāiekļauj ziņojumā par kvalitātes nodrošināšanas un uzlabošanas programmu